Verimlilik

Öğretmenler – Kelime Bilgisi Geliştirme – Gizemli Kutular Yaratın

İçinde bir makale Okuma Öğretmeni birkaç yıl önce (2004, s. 766-768) 'Literacy Mystery Boxes' yaratma fikrini sundu. Buradaki fikir, öğretmenin öğrencilere okuyacağı bir kitaptaki kavramları temsil eden çeşitli öğeler içeren bir kutu oluşturmak, böylece arka plan bilgisi oluşturmak ve öğrencilerin gelecek kitaba olan ilgisini ve merakını artırmaktır. Bu harika bir fikir ve yazarlar tarafından verilen ek önerilerle birlikte bu fikri öğrencilerinizle birlikte kullanabilmeniz için makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Ancak bu makale için bu kavramı kullanalım ama kelime dağarcığı geliştirmeye uygulayalım. "Kelime Dağarcığı Gizemli Kutuları" oluşturmayı düşünmenizi istiyorum. İşte bir örnek:

 1. "Doku" gibi bir kavram seçin.
 2. "Doku" kavramıyla ilgili kelimeleri ortaya çıkaracak kelime gizemi kutusuna öğeleri bulun ve koyun. Örneğin, öğrencilerin kelimeleri (sadece kavramlar için etiketler olan) öğrenmelerine yardımcı olacak öğeler seçiyor olabilirsiniz, örneğin: pürüzsüz, yapışkan, oluklu, pürüzlü, ipeksi (ve sayısız başka kelime!) Sadece öğrencilerin dokunabileceği öğeleri bulun ve çeşitli kavramları geliştirmeye başlayın.
 3. Kutuyu çok özel bir şey olarak çıkarın. Eğer bir öğretmenseniz, dramatik bir yeteneğiniz olduğunu biliyorum. Bu yeteneği kullanmanın tam zamanı! Bunu yaptığınızda herkesi daha fazla meşgul edebilirsiniz ve öğrencilerden daha geniş katılım ve daha fazla risk alma olasılığınız artar. Onlardan mümkün olduğunca çok sayıda tanımlayıcı kelime üretmelerini istersiniz ve bu kelimeleri daha sonra herkesin 'doku' kavramını anlamasını sağlamak için kullanabilirsiniz.

Bu örneği kullanarak, istediğiniz sayıda başka kavramı seçebilirsiniz – her ikisi de 'doku' gibi somut temsillere sahip olanların yanı sıra 'üzüntü', 'sevinç', 'sonsuza kadar' gibi soyut kavramlar. Yaratıcı ol, ki sen olduğunu biliyorum !!

Kelime dağarcığı gizemli kutuları aşağıdaki öğrenci grupları için iyi çalışır:

 1. genç öğrenciler
 2. İngilizce Öğrenen öğrenciler,
 3. bilim, sosyal bilgiler, matematik veya sanatta yepyeni kavramlar öğrenen daha büyük öğrenciler ve
 4. Yabancı dil sınıflarındaki, zaten bildikleri kavramlar için kelimeler öğrenen – ancak öğrenmelerine yardımcı olmak için bazı ek fiziksel öğelere ihtiyaç duyan öğrenciler.

Bunların öğrencilerin çoğunda nasıl olduğunu fark ettiniz mi … Bunun nedeni, pek çok şekilde değiştirilebilmesidir. Bir şekilde yaratabileceklerinizin sınırı yoktur. Kelime Gizem Kutusu. Ayrıca, öğrencilerinizin kendilerininkini yaratması da harika. Öğrenmeyi ve aktif katılımı düşünün!

Senin için sorular…

 • İlk kelime gizemli kutunuzu ne zaman yaratacaksınız?
 • Şu anda öğrencilerinizle üzerinde çalıştığınız ve öğrenmede biraz güçlük çekebilecekleri bir kavram nedir?
 • Bir kelime gizemi kutusu (veya başka bir kap) yardımcı olur mu?
 • Sizin için kelime hazinesi kutuları yaratabilecek ebeveynleriniz veya başka gönüllüleriniz var mı? Sadece sor! Bundan zevk alacaklar (laminasyondan bir şeyler kesmekten çok daha eğlenceli!)

Kendiniz harika zaman geçirin, öğrencilerinizin içerik / kelime bilgilerinin başlarken yükselişini izleyin. sahip olma daha fazla kelime.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün