Verimlilik

Öğretmenler – Matematikte Özetleyici ve Biçimlendirici Değerlendirme – Farklılıklar Nelerdir?

Bir konu hakkında düşünmek için başlangıç ​​noktası olarak tanımları kullanmanın büyük bir hayranıyım … öyleyse Ulusal Matematik Öğretmenleri Konseyi'nden (1995) bir değerlendirme tanımına bakalım:

Değerlendirme … bir öğrencinin matematiğe ilişkin bilgisi, kullanma yeteneği ve eğilimi hakkında kanıt toplama ve bu kanıttan çeşitli amaçlar için çıkarımlar yapma sürecidir (s. 3).

Yaşınıza bağlı olarak, bu tanım okul kariyeriniz boyunca matematikte değerlendirmeyle ilgili yaşadığınız deneyimi tanımlayabilir, ancak çoğu okuyucu için "test" gerçekten bildiğimiz tek tür "değerlendirme" idi. Saat gibi, matematik kitabının her birkaç bölümünün sonunda bir sınav (bir SINIF için) ve her bölümün sonunda bir TEST (MAJOR NOT için) olacaktır. Daha sonra, herhangi birimiz hangi notu almış olursak olalım, döngünün yeniden başladığı bir sonraki bölüme geçecektik. Bu tür testler (birçok çeşidi vardır) bugünün deyimiyle "özetleyici değerlendirme" olarak bilinir. gibi

"öğrencinin içeriğe hakimiyeti hakkında bilgi veren nihai bir değerlendirme" (Denetim ve Müfredat Geliştirme Derneği, 1996, s. 60).

Özetleyici değerlendirmenin temel özellikleri şudur:

1) bir öğrenme aktivitesinin sonunda meydana gelir,

2) nihai bir karar vermek,

3) öğrencileri diğer öğrencilerle karşılaştırabilir ve

4) genellikle bir not veya başka bir 'işaret' ile sonuçlanır.

Buna karşılık, biçimlendirici değerlendirmenin temel özellikleri,

  • öğrenme etkinlikleri / deneyimleri sırasında meydana gelir,
  • öğrenmeyi iyileştirme amacı içindir ve
  • öğretmeni, gerekirse ayarlamalar yapabilmesi için bilgilendirir.

Biçimlendirici değerlendirmenin yararlı bir tanımı,

"öğretimi geliştirmek amacıyla öğretmene geri bildirim sağlayan değerlendirme" (ASCD, 1996, s. 59).

Bu değerlendirme kavramı, yukarıda gösterilen NCTM tanımıyla güzel bir şekilde örtüşmektedir (yani, "bir öğrencinin matematik bilgisi, matematik kullanma yeteneği ve eğilimi hakkında kanıt toplama ve çeşitli amaçlar için bu kanıttan çıkarımlar yapma süreci") . Biçimlendirici değerlendirme – bu isimle ya da bu isim olmadan – bireysel öğretmenin buna yönelik tutumuna bağlı olarak her zaman var olmuştur. Grant Wiggins'in yaptığı gibi, "İyi öğretimin iyi değerlendirmeden ayrılamayacağına" inanan öğretmen için her zaman süregiden bir öğretim, değerlendirme, öğretme, yeniden öğretme (gerektiği şekilde), değerlendirme, öğretme ve benzeri bir döngü olmuştur. üzerinde. "Değerlendirme, müfredat, öğretim ve öğrenme arasında temel bir bağlantı olarak hizmet etmelidir" (Wilcox & Zielinkski, 1997, s. 223).

Bu nedenle, bir dahaki sefere başkalarının değerlendirme hakkında konuştuğunu duyduğunuzda, onların biçimlendirici mi yoksa özetleyici değerlendirmeden mi bahsettiklerini sorun. Bu, daha sonra hangi soruları soracağınızı bilmenize yardımcı olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün