Verimlilik

Zayıf Zaman Yönetiminin Nedenleri!

Zayıf zaman yönetiminin nedenleri:

Zaman ucuz bir malmış gibi davranmak. Zaman, hedeflere ulaşmak için bir kaynaktır. Boşa harcamak değil, akıllıca kullanmaktır. Zaman değerlidir ve kimseyi beklemez.

Erteleme: Kararlar çok dikkatli bir şekilde düşünülmeli ve ertelenmemeli, yerine getirilmelidir. Ve hoş olmayan görevlerden hiçbir noktada kaçınılmamalıdır.

Önceliklendirme Eksikliği: Bu iyi bir uygulama değildir. Sürece! başka bir şey yüksek önceliklidir ve belirlenen hedeflere katkıda bulunur.

Zayıf ya da var olmayan planlama: Kişi ileriyi planlamazsa ve zamanını doğru bir şekilde ayırırsa, işler onun üstüne çıkacaktır; veya yüksek öncelikli görevler kaçırılacaktır.

Yetersiz acil durum düzenlemeleri: Prosedürlerini planlamak ve olası sorun alanlarını değerlendirmek için afetlerin olmasını beklemez, öngörülemeyen sorunlu alanlara yönelik planında zaman bırakmaktır.

Günlüğünü iyi bir şekilde kullanmak: Zaman zaman, Gantt-Chart özetinde her ayrıntıyı veya etkinliği koyamayacağı, çünkü onun temel etkinlikleri için yalnızca yer olduğu ortaya çıktı. Ancak planının yanında günlüğünü etkin bir şekilde kullanırsa, proje çalışması için ne kadar zamanının olabileceğini görecektir.

Mükemmel fikirlerin ipuçları: Toplantılar ve önemli etkinlikler; Noel planlama zamanı, yıllık izin vb. akılda hala tazeyken günlüğe koymak gibi. Ve eğer birinin bir tür düzenli toplantısı veya etkinliği varsa, örneğin aylık bir toplantı, tüm yıl için planlanmalıdır, böylece kişi yıl içinde daha sonra planlama yaptığında, bunu unutmasın. Birincisi, zaman sınırlarını belirlemek ve en önemli görevleri ana zamanına tahsis etmektir.

İş yükünün önceliklendirilmesi: Her gün bir liste yapmak, böylece her gün tam olarak ne yapması gerektiğini bilmek. Listesindeki görevleri acil (aynı gün yapılacak) ve acil olmayan olarak ayırması gerekir. Her gün en azından acil görevleri başarmaya çalışın. İlginç görevleri, katkıda bulunan önemli görevlerden ayırmak. İlginç görevleri, hedeflerine katkıda bulunan görevleri tamamlamanın bir ödülü olarak değerlendirin. Giriş tepsisini kontrol etmesi için her hafta kendine biraz zaman tanımak. Eylem, okuma, doldurma ve çöplere ayırın.

Yetki verme: Yetkilendirmeyi yönettiği kişilerle sınırlamak zorunda değildir. Hangi görevlerin hangi birey için uygun olacağını değerlendirerek önceden planladı. İnsanlara meydan okumak ve becerilerini geliştirmek. Her şeyi kendisi yapmak zorunda değil. Ekibi, onun için görevleri yapabilmelidir. Bunu yapamazlarsa, onları eğitir. Ve onları gerekli standarda getiriyor. Ve sonuçlarını gelişimlerinin bir parçası olarak ölçmesi gerekiyor. Ekibe sonuçları gösterme fırsatı, kendilerini mükemmelleştirme şansı ve sorumluluk duygusu verilmelidir. Kendisini minnettar olmalı ve zamanı geldiğinde eşit olarak dağıtılan görevleri takdir etmelidir. Düzenli toplantılar yapması, notlar veya notlar yazması ve herkesi ilerleme konusunda güncel tutmak için telefonu kullanıyor ve kimin neyden sorumlu olduğunu. Kızgınlıktan kaçınması gerekiyor. Bazen 'Hayır' demesi gerekir! İş yükünü değerlendirmek ve yapamadığı görevleri devretmek zorundadır. Ve eğer "Evet!" o hafife alınacaktı.

Toplantılarda zamanı etkilemek: Çoğu zaman toplantılarda, bir bütün olarak iş dünyasında birçok zaman boşa harcanmaktadır. Bunlara sahip olunması gerekiyorsa, onları olabildiğince kısa ve üretken hale getirmeye çalışması gerekir. Toplantılardan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacak aşağıda verilen tavsiyelere uyması gerekir.

(a) Toplantısının amacını netleştirmek için bir gündem hazırlaması gerekir. Eylemlerin yetkilendirildiğinden emin olmak için her zaman dakikalar alır. (b) Yalnızca gerekli olanları davet edin. Kişi, fikirleri ve üzerinde anlaşılan eylemleri tartışmak için telefon veya e-postaları kullanarak fazla toplantı olmadan sonuçlara ulaşacaktır. (c) Toplantının içeriğini kontrol etmek ve zamanı kontrol etmek için iyi bir başkana sahip olmasını sağlamak. (d) Kesintilerden ve sapmalardan kaçınmak ve bir zaman sınırına kadar her zaman zamanında başlamalıdır. (e) Bireysel konular için belirli bir zaman belirlemeli ve bunlara uymalıdır.

Telefonda zaman kaybetmek: Her zaman konuşmayı minimumda tutmaya çalışın, temel hedeflerden geçin ve sohbetten kaçının. Kendini çok iddialı yapması gerekiyor. İnsanların devam etmesine izin vermiyor. Ve hiçbir şeyin çözülmesi birkaç dakikadan fazla süremez. aksi takdirde, onlarla daha uygun bir zamanda konuşmak için bir düzenleme yapın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün